Projektiniai pasiūlymai

Projektiniai pasiūlymai - būtinas namo projektavimo etapas

5/3/20194 min read

Gera pradžia, puse darbo – sako liaudies išmintis. Tokiam posakiui visiškai pritariu ir esu beveik užtikrintas, kad projektui skirsime daug dėmesio bei jėgų. Pats didžiausias noras yra jau projektavimo metu apsispręsti dėl visų galutinių sprendimų: nuo pamato tipo ar fasado medžiagiškumo iki virtuvės baldų spalvos ir stalčių išdėstymo. Kodėl? Nes tai yra vienintelis būdas klaidų ir neatitikimų eliminavimui. O kuo mažiau klaidų, tuo mažiau papildomų/nenumatytų išlaidų teks patirti.

Projektavimo etapiškumas

1. Sklypo privalumų ir trūkumų įvardinimas;

Projektas yra neatsiejamas nuo sklypo, tad pradžioje šiek tiek apie jį. Mums atsitiko taip, kad sklypo ieškojome apie pusantrų metų (galima būtų knygą parašyti), tačiau nusipirkome per dvi valandas. 20:00 val. vakare pamatėme skelbimą, 22:00 val., po greitos apžiūros ir bendro įvertinimo pateikiau kainos ir pasiūlymą. Turėjome naktį sklypo įvertinimui, o kitą vidurdienį jau sutarėme galutinę kainą. Vertinant sklypo potencialą yra labai daug niuansų, apie kuriuos ateityje būtinai parašysiu, tačiau vienas iš jų yra eskizinis projektas prieš pasirašant pirkimo sutartį ir sumokant užstatą. Šioje vietoje labai praverčia architektūros žinios, todėl jeigu patys nesate architektai, susiraskite draugą ar architektą, kuris padėtų įvertinti esminius sklypo privalumus ir trūkumus dar prieš sudarant sandorį. Mums šioje vietoje buvo šiek tiek lengviau, nes šeimoje yra narys su architektūros išsilavinimu. Dar prieš pateikiant galutinį kainos pasiūlymą išskyrėme tokius privalumus:

- geras susisiekimas su miesto centru, 10-15min. iki Vilniaus senamiesčio automobiliu;

- dviračių takas vedantis į miestą;

- sklypas ribojasi su valstybiniu pušynu;

- asfaltuotas privažiavimas;

- mūsų norus atitinkantis sklypo dydis (8 arai);

- gera kaina.

trūkumus:

- sklypas siauras;

- kaimyno namas šalia mūsų sklypo ribos (sodų bėdos);

- įvažiavimas vakarinėje sklypo dalyje;

- sklype yra elektros stulpai bei elektros oro linijos apsaugos zona.

2. Namo programa

Tam, kad sukurti namo projektą, reikia žinoti ko nori užsakovas. Architektas visada prieš pradėdamas darbus paklausia savo kliento kiek ir kokio dydžio patalpų turėtų atsirasti. Mūsų atveju programa yra tokia:

I AUKŠTAS

- Svetainė + virtuvė + valgomasis: 45-60 m2.;

- WC + skalbykla: 4-6 m2;

- Katilinė :4-5 m2;

- Sandėliukas: 3-4 m2.

- Koridoriai: kuo mažiau.

II AUKŠTAS

- Miegamasis su drabužine: 15-20 m2;

- Kambarys 1: 11 m2;

- Kambarys 2: 11 m2;

- Darbo kambarys: 7-10 m2;

- Vonia su patekimu iš miegamojo ir koridoriaus: 7-12 m2;

- Koridorius: kuo mažiau.

Namo patalpų programa/sąrašas yra ypač subjektyvus dalykas, kuris beveik visada yra unikalus. Tam, kad nuspręsti kokio dydžio patalpų norisi, pravartu su rulete pavaikščioti po dabartinius kambarius ar net pažaisti sklype su kuoliukais ir pabandyti įsivaizduoti reikiamus dydžius. O svarbiausia nepervertinti savo poreikių, nes jie yra tiesiogiai susiję su piniginės galimybėmis. Geriau mažiau, bet kokybiškai.

3. Eskizas prieš perkant sklypą

Per pusvalandį atlikus aukščiau aprašytą privalumų ir trūkumų analizę (programą jau turėjome anksčiau), buvo galima pabandyti sklype nupiešti namą. Tai yra svarbu, nes iškart atsiskleidžia privalumai ar galimos bėdos, tampa aišku ar norimas namas tilps. Dar tą patį vakarą atlikome preliminarius projektavimo darbus ir supratome, kad sklypas nėra pats dėkingiausias, tačiau namo projektas, kurio mes norime be didesnių bėdų tilps. Šiame sklype sunkiai tilptų tipinis projektas (dėl matmenų), tačiau tai maža bėda architektui. Jau iškart žinojome, kad projektą darysime patys. Nusprendėme sklypą pirkti.

3. Namo koncepcija

Namas be idėjos, tai namas be veido. Mano subjektyvia nuomone architektūroje išraiškos reikia ieškoti ne barokiniuose dekoro elementuose (su visa pagarba tikram baroko stiliui) ar fasado „paspalvinimuose“, bet esminėse statinio formose. Kadangi dabar yra XXI amžius, tai ir namą statysime, kuris aiškiai „kalbėtų“, jog tai yra šiuolaikinis statinys.

Mūsų namo idėja gimė iš sklypo problematikos. Kadangi sklypas gan siauras, jame pastačius namą, sklypas pasidalina į dvi dalis. Atrodytų tai nebėda, įprastai taip ir būna. Tačiau mūsų atveju, toks sprendimas didelę ploto dalį (~4 arus) atkerta nuo vaizdo su mišku. O miškas mums patinka, ten yra voverių, paukščių… Ir šiaip jis gražus, raminantis… mišką norisi matyti visada… Todėl nusprendėme, kad pirmasis aukštas bus „kiauras“. T.y. svetainės, valgomojo ir virtuvės patalpos pirmame namo aukšte turės dideles vitrinas į abi puses. Labiausiai tikėtina, jog šios vitrinos bus ypač plačiai atveriamos/atstumiamos, kad vasarą galėtume abi puses praverti ir taip sujungti šiuos du kiemus. Na, o kai langai bus uždaryti, nuolatos turėsime bent vizualų ryšį tarp rytinio kiemo ir vakarinio kiemo su mišku.

4. Variantai, variantai, variantai

Tai yra etapas, kuriame dabar esame. Net ir turint namo koncepciją yra begalės klausimų į kuriuos reikia atsakymų… Ko gero, braižome jau penkiasdešimtą variantą. Bet toks ir yra tikslas. Norime rasti tą išplanavimą, kuris mums tinka labiausiai. Dabar yra laikas, kada galima išbandyti viską, pakeitimai nekainuoja. Šiame etape naudojame 3D programas, darome vizualizacijas, naudojame virtualios realybės akinius, kad pajausti tikrus patalpų dydžius, matuojame erdves sklype, žiūrime kur ir kada šviečia saulė, kur vaikšto ir laiką leidžia kaimynai. Bandome suprasti, koks turėtų būti namo vidaus patalpų santykis su aplinka, kur tikslingiausia dėti langus ir pan.

Na, o žemiau pridedu tarpinį mūsų projekto variantą. Šis projektas dar „nepraėjo“ inžinerijos bei konstrukcijų filtro, tad dar ko gero keisis, bet esmė jau yra. Iš principo tai yra variantas, kuris sukurtas pagal pirminę koncepciją, atitinka mūsų patalpų programą yra sąlyginai paprastas bet turi intriguojančią architektūrinę išraišką.

Kol neturime konkrečių sprendinių daugiau nesiplėsiu, tačiau ateityje straipsnių seriją „projektas“ būtinai papildysiu. Projektas yra kur kas daugiau, nei iki šiol parašiau!

Projektas jau baigtas, statybos leidimas jau gautas. Detaliau projektą aprašėme naujame straipsnyje.