Metalinės kolonos

Kaip kolonas iš Italijos atsigabenome

11/25/20203 min read

Metalinės laikančiosios kolonos
Metalinės laikančiosios kolonos

Metalinės kolonas savo namui pasirinkome dėl jų grakštumo. Mūsų name yra dviejų tipų kolonos: (1) kvadratinio profilio ir (2) apvalaus.

Trumpai:

- Planuojamas biudžetas: 3000-4000€;

- Kvadratines kolonas statė: Andžej, +37060539217;

- Darbų trukmė: 6 savaitės.

Kvadratinio profilio kolonas statėme prieš pradedant perdangos darbus, nes kolonos privalo įsibetonuoti į perdangą. 10×10 cm metalą gauti nėra sunku, tačiau mums reikėjo 1cm storio sienelės, todėl metalą pirkome iš Panevėžio ir vežėmės – niekur kitur tokio nebuvo. Apmokėjus už kolonas buvo sutarta, kad vairuotojas dieną prieš paskambins ir praneš, kad atvažiuos. Aha. Vaikštant Lajų Take sulaukiau skambučio, kad jau atvažiavo ir laukia kol kažkas iškraus. Long story short, atvežė kitą dieną, kai dirbo mūrininkai. Pastarieji dėl kolonų svorio irgi buvo nustebinti. Viena jų svėrė apie 150kg, tad iškrauti dviems tikrai nelengva.

Kolonas gamykloje paprašiau supjauti man reikiamais aukščiais + 10cm. Papildomus cm palikau paklaidai. Geriau jau pripjauti vietoje, nei koloną išmesti ir pirkti naują dėl kelių cm. Šios kolonos yra itin svarbus namo konstrukcinis elementas – ant jų laikosi perdanga ir antras aukštas. Viena kolona, kuri bus prie lango laikys labai didelę antro aukšto dalį. Kas be ko, kolonos yra montuojamos namo viduje, o lango rėmas prie jos nesilies, kad išvengti šalčio tiltų. Kolona bus nudažyta langų rėmų spalva ir niekaip kitaip neapdirbama.

Nuotrauka iš ateities, kurioje matosi kaip ant kolonos stovi antras aukštas

Montavimas

Montavimas nėra sudėtingas. Apie 17 val. atvažiavo suvirintojai (po darbų iš Lidl statybų) ir kartu su mūrininkais per keletą valandų padarė 4 kolonas. Mūrininkas manęs prašė, jog dalyvaučiau, nes bijojo suklysti dėl pririšimų. Turėjau brėžinius, 3D modelį su kompiuteriu ir siūlą, tad klaidų išvengti pavyko.

Kolonas keletą dienų prieš mūrininkai nugruntavo, o montavimo dieną pripjovė iki reikiamo aukščio. Pats virinimas užtrunka iki 5 minučių. Iš pradžių kolona pastatoma, patikrinami pririšimai bei jos statmenumas. Tuomet su keliomis siūlėmis suvirintojas koloną „prikabina“ prie metalinės plokštelės. Tuomet su gulsčiuku kolona dar kartą pataisoma ir galiausiai tvirtai privirinama.

metalinės plokštelės įbetonuotos rostverke
metalinės plokštelės įbetonuotos rostverke

Įbetonuota „taburetė“ ant kurios virinima kolona

Po to kolona yra užpildoma skystu betonu ir ant jos viršaus privirinama dar viena „taburetė“, tik jau apversta. Tam, kad armatūra vėliau atsidurtu perdangos betone. Viskas. Darbas pakartojamas su kitomis kolonomis.

Kadangi straipsnis yra rašomas jau po pusmečio, galiu patvirtinti, jog kolonos buvo pastatytos idealiai. Sumontavus langus nesimato jokio kreivumo. Ironiška tai, jog kolona laikanti tokias apkrovas gavosi net plonesnė, nes HS langų stumdomos sistemos rėmas.

V kolona

Metalinės kolonos suvirinimas
Metalinės kolonos suvirinimas

Ši kolona jau sudėtingesnis sprendimas. Pati kolona yra apvalaus skersmens ir 220mm pločio su 5mm storio sienele. Bėda buvo ta, kad Lietuvoje sunku gauti. Apskambinau 7 vietas ir tik vieninteliai UAb Skalvas sutiko užsakyti šią koloną iš Italijos PADANA TUBI gamintojo. Tai 12 metrų ilgio vamzdis važiavo į Hamburgą, tuomet į Lietuvą. Skalvas sandelyje ji buvo supjaustyta ir nuvežta už Vilniaus, į metalo suvirinimo cechą.

Ten pagal projektą supjauta, suvirinta ir pramoniniu būdu nugruntuota. Kiek teko girdėti, koloną gaminusi įmonė dirba su laivais, tai dėl rūdžių ramu kaip matote, konstruktoriaus ruoštas projektas taip pat labai pravertė.

V formos kolona
V formos kolona