Elektros reikalai 2

Naujos elektros tiekimo sutarties sudarymas. Stulpų šalinimas.

8/2/20193 min read

elektros stulpų iškėlimas
elektros stulpų iškėlimas

Praėjo nemažai laiko nuo paskutinio straipsnio, tad dabar jau turim daug ką papasakoti. Vienas iš pirmųjų darbų – panaikinti elektros liniją esančia sklype.

Pirminis planas buvo panaikinti du stulpus: nr. 2, kuris yra sklype ir nr. 1, kuris yra ant sklypo ribos.

Stulpą Nr. 2 panaikinti būtina, nes jis turi apsaugos zoną, kuri neleidžia mums pasistatyti namo arčiau miško. Čia bėdų nekyla, kaimynas sutinka, jog elektrą jam perdarysime požeminiame kabelyje.

Stulpą Nr. 1 naikinti nebūtina, jis namui statyti netrukdo, tačiau tai vistiek yra vizuali tarša. Bandėme panaikinti ir šį, tačiau susidūrėme su bėdomis. Panaikinus šį stulpą, elektrą pasiimti turėtume iš dar tolimesnio stulpo, kuris stovi kaimyno kieme. Kaip žinia, paskutinysis elektros linijos stulpas privalo turėti atramą arba atotampą (metalinį trosą). Taip yra dėl to, kad ore kabantis laidas yra tik vienoje stulpo pusėje ir ilgainiui stulpas pradeda virsti. Kai sužinojau, kad turėsiu įtikinti kaimyną pas save sklype pasidaryti atotampą, supratau, kad lengva nebus.

Pirmasis pokalbis su kaimynu atrodė sėkmingas, gavau žodinį sutikimą, tačiau po kelių dienų nuomonė kardinaliai pasikeitė. Nemalonu, tačiau realybė yra tokia ir nieko čia nepadarysi. Galiausiai, galima suprasti ir kaimyną, papildomas trosas kieme net ir už tam tikrą atlygį nėra grožio priduodantis elementas. Svarbiausia pabandžiau.

Taigi dabar nuspręsta naikinti tik vieną stulpą ir kas keletą mėnesių atakuoti ESO prašymais ir skundais kad norime linijos rekonstrukcijos. Stulpas stovi ant sklypo ribos, tad tai dar ne pabaiga, kažkokiu būdu turėsime pastatyti tvorą.

Pasirinkome elektros projektuotojus, kurie kantriai keletą mėnesių ieškojo įvairių būdų kaip panaikinti šiuos stulpus ne mano, bet ESO sąskaitą. Jeigu būčiau gavęs kaimyno sutikimą, būtų buvę sutaupyti apie 6-7 tūkst. € (tiek kainuotų šiuos stulpus iškelti pačiam). Idėja buvo tame, kad mes tik didiname galią pasijungdami nuo „patogesnio“ stulpo, o likusius stulpus ESO išsimontuoja. Dabar viskas paprasčiau, galią didinsis kaimynas, kuris nusities naują kabelį po žeme, o ESO iš mūsų sklypo pasiims nebereikalingą stulpą Nr. 2. Taip pat, projektuotojai sugebėjo suderinti tokias sąlygas, kokių pats jokiu būdu iš ESO nebūčiau gavęs.

Svarbus momentas, kuris leidžia sutaupyti! Paskaičiavome, kad mums reikės apie ~16 kW elektros galios, tad nusprendėme prie dabar turimų 3 kW prisidėti papildomus 13 kW. Užsisakiau sąlygas ir nurodžiau kad norėsiu daugiau kW. Ir čia įdomioji dalis. Natūralu, kad didesnei galiai reikia kitokio kabelio. Tai įrengiant kabelį 1 papildomas kW kainuoja 23.15€ + PVM. O galią didinant tik dokumentuose (kai kabelis jau yra), kaina už 1 kW yra 6.31€ + PVM. Tad projektuotas davė patarimą užsisakyti galią pakelti tik iki 8kW, o likusius kW pasididinti jau po darbų už mažesnę kainą, nes kabelis vistiek bus tinkamas. Vat jums ir geri projektuotojai, susitaupė 134€ + PVM.

Kad atlikti projektą reikėjo topografinės nuotraukos, tad turėjome ją užsisakyti. Parašius į ~10 įmonių, gavome pasiūlymus nuo 220€ iki 450€. Terminas svyravo nuo 1 iki 2 mėnesių. Galiausiai topografinę nuotrauką už 150€ pasiūlė padaryti elektros projektuotojai, tad iškart sutikau. Topografinė nuotrauka nėra super tiksli, tačiau tiek elektros, tiek namo projektui tiks. Viską gavome pagal sutartas sąlygas.

Šiuo metu projektas dar nėra baigtas ir galutinis sandoris nei su projektuotojais, nei su ESO neįvyko. Jeigu viskas baigsis gerai, būtinai pasidalinsiu projektuotojų kontaktais.

elektros oro linija
elektros oro linija