Butas, kotedžas ar namas?

Kas mus paskatino statytis nuosavą namą?

1/7/20204 min read

automobilio stoginė vilnius
automobilio stoginė vilnius

Kol dar nevyksta statybos, dalinamės vidiniais pamąstymais apie būsto tipą bei pasirinkimo motyvus.

KAS PASKATINO STATYTIS NUOSAVĄ NAMĄ? KODĖL NE BUTAS?


Milkos šeimininkai ilgai svajojo apie erdvų, nuosavą būstą. Buvo daug svarstymų, kas geriau: didesni apartamentai Vilniaus senamiestyje, kotedžas miesto pakraštyje ar nuosavo namo statybos.
Pradžioje labiausiai viliojo gyvenimas sostinės širdyje, galimybė pusryčiauti jaukiose kepyklėlėse, nesibaigiantis miesto šurmulys, šalia vykstantys renginiai. Mintis, jog senamiestyje daug ką gali pasiekti pėsčiomis labai jaudinanti, bet Milkos šeimininkai suprato, kad ateityje norės turėti daugiau kačių. Ir šunų. Didelių šunų. Tad tik didesnis būstas ne išeitis, ypač jei nori, jog šunys turėtų neribotą laisvę lakstyti lauke ar netoliese esančiame miške.
Kitas lemiamas aspektas – gamta. Esame jautrūs mus supančiai aplinkai, daug laiko praleidžiame braidydami po miškus, mėgstame uogauti bei grybauti. Vietoje televizijos žiūrėjimo mieliau renkamės žygiavimą. Dažnai pasvajojame apie rytinį kavos puodelį vaikščiodami po rasa nuklotą žolę, nuosavą šiltnamį bei galimybę vakarais kepti šašlykus. Svajonės idiliškos, tad sprendimas užsidaryti didesnės kvadratūros būste mums būtų ne išeitis.

vaizdas pro langą
vaizdas pro langą

vaizdas pro būsimą miegamojo langą

Namas ar kotedžas?

Štai kur klausimas! Ką pasirinkti?
Pradžioje ieškojome jau pastatyto namo ar kotedžo. Bet susidūrėme su situacija, kai visų aplankytų objektų išplanavimai vis neįtikdavo. Atrodo vietovė nors ir labai viliojanti, bet pats namas viduje turi per daug nereikalingų sienų, virtuvės esti atskirose patalpose t.y. apribotos pertvaromis nuo svetainės, miegamieji kambariai, ypač vaikų, labai maži, neracionaliai išplanuoti. Teko susidurti ir su brokerių požiūriu, jog kotedžas tai trumpalaikis būstas, atsiradus šeimos pagausėjimui tektų ieškoti kitos vietos. Galbūt.. Bet Vilniuje kotedžai dygsta kaip grybai. Pasirinkimas toks didelis, jog tampa aišku – kotedžai nėra likvidūs. Parduoti jų greitai nepavyks, dauguma nori įsikelti į šviežius, dar gyvenimo nemačiusius būstus. O mus labiausiai vilioja galimybė įsigyti būstą ir ilgą laiką daugiau nesiblaškyti. Įsirengus namus, toliau didesnį dėmesį skirti socialiniam gyvenimui, savęs realizavimui, ir žinoma, daugiau keliauti. Kraustytis iš vieno kotedžo į kitą ne mums. Esame labai prieraišūs žmonės, investavus savo laiką ir pinigus, būtų labai gaila viską palikti ir vėl pradėti iš naujo…


Mus tikrai labai viliojo galimybė įsigyti jau pastatytą namą ar kotedžą. Kiek sutaupyto laiko ir kančių! Juk šiandieninės tendencijos siūlo kotedžus ar namus ir su labai optimaliais sklypais, kuriame tilptų tikrai ne vienas didesnis šuniukas. Tereikia išsirinkti norimą rajoną ir kotedžas rytoj jau tavo. O, bet, tačiau… Kiek teko susidurti bei skaityti, ten kur vyksta statybos „ne sau“, ten gali likti smarkiai apgautas. Girdėjome ir matėme daug pavyzdžių, kur kotedžai statomi visiškai be meilės, defektai sumaniai užslapstomi. O „netikėtai“ atsiradus brokams, niekam negali pasiskųsti. Žodžiu, pats kaltas, kad pirkai. Daugelis brokerių bei vystytoju kategoriškai atsisako taisyti klaidas po sutarties pasirašymo, neatsiliepia į skambučius ir tiesiog ignoruoja jau įsigijusius kotedžą pirkėjus.


Turbūt daugeliui, statantiems savo namus, yra tekę girdėti šią frazę iš statybininkų: „sau statote ar pardavimui?“. Jeigu pardavimui, viskas daug paprasčiau, į broką žiūrima per rožinius akinius. Pastatymo ir įrengimo kaina taip pat mažesnė, visur stengiamasi sutaupyti, pirkti pigesnes, mažiau tvarias medžiagas. Langai montuojami nesilaikant standartų, pro juos neretai praeina didelė dalis šalčio. Pamatų gylis vos siekia normas, ką jau kalbėti apie pamatus vos kelis centimetrus žemesnius nuo žemės. O patikėkit, taip tikrai būna! Mus šis požiūris glumina, supranti, jog kokybės čia tikėtis negali.

modernūs kiemo vartai
modernūs kiemo vartai

planuojamas įvažiavimo į sklypą vaizdas

Sprendimas: namas


Milkos šeimininkai savo uždirbtus pinigus naudoja racionaliai ir apgalvotai, tad atsakymas, tapo labiau nei aiškus. Perkame savo svajonių sklypą ir statome nuosavą namą, kuriame galėtų laisvai lakstyti šunys ir katės. Abiejų Milkos šeimininkų profesijos susiję su architektūros, dizaino bei nekilnojamojo turto sritimis, tad atėjo aiški vizija, jog namą pasistatyti su turimu žinių bagažu bus gerokai paprasčiau. Patys galime paruošti namo viziją, vidaus bei išorės išplanavimą. Tereikia pasirinkti gerą architektą pilnam projekto užbaigimui ir jo suderinimui.


Kitos priežastys paskatinusios pirkti sklypą – individualumas, laisvė statyti ir išplanuoti erdves pagal savo poreikį, vaizdas pro langus. Būsimų namų išplanavimą konstruojame mažiausiai 10 metų į priekį, apgalvojame beveik visas galimas ateities situacijas t. y. gyvūnų laikymo galimybės, kačių kraiko vieta, šeimos pagausėjimas ar net kavos aparato vieta. Norime, jog kambarių patalpos būtų optimalios, nei per didelės nei per mažos, paliekant galimybę pasikeitus situacijai sienas griauti, stumdyti, keisti. Turime minčių kaip galėtume patys prisidėti prie namo statybos, dalį statybos ir apdailos darbų atlikti savomis rankomis. Žinome, kad statydami patys daug nesutaupysime, bet kokybė bus nenuginčijama. Esame lankstūs ir visą atsakomybę norime tempti ant savo paties pečių.
Kai jau tvirtai apsiprendėme statytis nuosavą namą, svarbiausiu uždaviniu tampo optimalaus sklypo paieškos. Sklypo ieškojome nei daug nei mažai: apie du metus.


Iki pasimatymo.