Sklypo 3D modelis

Kodėl verta pasidaryti sklypo 3D modelį prieš statybas?

9/18/20193 min read

sklypo 3d skanavimas
sklypo 3d skanavimas

Ne paslaptis, ilgai laukiau griovimo darbų pabaigos, tam, kad būtų galima pasidaryti sklypo 3D modelį. Nepraėjo nei diena, o sklypą jau galiu apžiūrinėti kompiuterio ekrane.

Pagrindinė priežastis dėl ko norėjau pasidaryti sklypo 3D modelį yra ta, kad topografinėje nuotraukoje esantys matavimai tiksliai neatspindi reljefo. Taip, izogipsės yra, tačiau jos padeda suprasti tik sklypo reljefą su didele paklaida, o mūsų situacijoje tai netinka. Dabar suprojektuotas namas stovės praktiškai ten pat, kur stovėjo senasis sodo namas, t.y. ten kur reljefas pradeda kilti. Tad šis 3D modelis bus puikus pagrindas „užsikelti“ namo projektą ant realaus reljefo ir išspręsti visas su sklypo aukščiais susijusias bėdas. Kalbant statybų ar architektūros žargonu, 3D modelis bus nepamainomas įrankis nustatant namo „nulį“. (pirmo aukšto grindų lygį).

Kodėl pravartu turėti sklypo 3D modelį?

- Mūsų atveju svarbiausia priežastis yra ta, kad 3D modelis padės nusistatyti namo projekto nulį;

- Jeigu yra poreikis lyginti sklypą, atvežant arba išvežant gruntą, toks modelis leidžia tai padaryti ypač tiksliai. Nuimamo ar papildomai atvežamo grunto kiekį galima paskaičiuoti kubinių centimetrų tikslumu;

- Kaip ir minėjau, ant sklypo 3D modelio galima uždėti namo 3D modelį. Tai yra nepamainomas įrankis, kai reikia sužiūrėti visus vizualinius ryšius ir atsakyti į panašius klausimus: ką matysi pro miegamojo langą? O gal sumažinus langą, mažiau matysis gatvė? O jeigu svetainės langą pastumtume per 15cm., galbūt kaimynų virtuvės langas pasislėps po medžiu? O gal visą namą pastumkime per 30cm į pietus, juk tuomet terasa taps privatesnė? Šiuolaikinės technologijos leidžia atsakyti į šiuos smulkmeniškus klausimus dar prieš gaunant statybos leidimą, tad kodėl to nepadarius? Statybų metu perdaryti sprendinius kainuoja tikrai brangiau, nei skirti dieną laiko tokio 3D modelio analizei.

- Šiame modelyje, galima suprojektuoti sklypo reljefą ir teisingą vandens judėjimą. Nedirbu architektu jau gan ilgą laiką, tačiau iš seniau pamenu, kad sklypo plano dalyje visada ruošdavome ir aukščių planą. 3D modelyje tai padaryti galima ypač tiksliai.

Kaip pasidaryti sklypo 3D modelį?

Nustebsite, tačiau tai atlikti nėra sudėtinga. Tokiam modeliui atlikti aš naudojau fotoaparato bei drono atliktas nuotraukas bei RealityCapture programą. Tačiau pakaktų ir paprasto telefono nuotraukų bei RealityCapture programos.

1. Nuotraukų ruošimas

Pirmas žingsnis – daug fotografijų. Nuotraukas daryti galite net ir su išmaniuoju telefonu, tik svarbu nepamiršti dviejų taisyklių. Fotografuoti debesuotu oru ir nuotraukas daryti ne chaotiškai, o sistemiškai. Ką tai reiškia? Atsistojate viename sklypo taške ir į visas puses padarote 20+ nuotraukų. Pereinate į kitą tašką ir vėl padarote bent 20 nuotraukų. Ir taip toliau, kol padengsite visą sklypą. Geriausiai šį metodą apibūdina iliustracija apačioje. Savo 3D modeliui panaudojau apie 600 nuotraukų.

2. Modelio generavimas

Vėliau atsisiunčiate RealityCapture programą ir įsirašote nemokamą versiją. Aš naudojausi šiuo vaizdu įrašu, kuris žingsnis po žingsnio parodo ką ir kur spausti, kad sugeneruoti modelį. Pranešu, reikės tikrai galingo kompiuterio arba stiprių nervų laukiant.

3. Modelio eksportavimas

RealityCapture siūlo alternatyvų mokėjimo būdą. Atsisiunčiate programą nemokamai, įsirašote, aktyvuojate nemokamą licenziją, susikuriate savo projektą ir tik kai esate patenkintas rezultatu, susimokate nedidelę sumą, kad galėtumėte modelį eksportuoti į kitas programas (3ds max, sketchup ar pan.).

Tiek šiam kartui,

Jeigu kiltų klausimų, mielai atsakysiu komentaruose žemiau