Namo griovimas kitaip. I dalis.
Kaip nebrangiai nugriauti namą
Jau pirkdami sklypą žinojome, kad jame esantis senas sodo namelis bus papildomas vargas, nes jį reikės nugriauti. Švarų sklypą visada pirkti geriau, tačiau tokie sklypai dažniausiai yra naujai formuojamuose kvartaluose, kuriuose dar ilgai vyks statybos, nebus ilgamečių medžių ir pan. Ir šiaip, kadangi sklypo vertės ir kainos santykis buvo geras, mintyse buvau susitaikęs, kad „sklypo išvalymas“ kainuos papildomai.
Biurokratija
Vos tik gavome raktus, pirma mintis buvo pasamdyti įmonę, kuri užsiima senų namų griovimu ir be didesnio vargo tai sutvarkyti. Tačiau kažkur giliai savo asmeniniame „harde“ atradau mintį, kad tam reikia leidimo ir projekto. Skambinu į savivaldybę, papasakoju situaciją, kad noriu griauti seną sodo namą ir statyti naują, gyvenamąjį. Na ir po kelių minučių pokalbio su savivaldybės darbuotoja prieiname išvadą: griauname namuką, darome naują vienbučio projektą, jame pridedame griovimo planą ir tiek. Tiesa, dar teks namuką išregistruoti, o apie atliekamus darbus reikia pranešti savivaldybei bei kaimynams. Paprasta.
Mąstyk kitaip
Aukščiau aprašyta pauzė davė gero peno pamąstymams apie namuko nugriovimą kitaip. Seni savininkai šio namuko nenaudojo kone 40 metų. 40!!! Na ok, naudojo, bet tik tam, kad atvežti daiktus ir juos palikti. Mini sandėliukas toks. Tai į šią situaciją įnešiau šiek tiek empatijos ir pagalvojau, o jeigu namuke esančių šiukšlių kažkam reikia? Ir čia buvau šokiruotas: kas man pasirodė šiukšlės, kažkam buvo auksas. Pradėjau fotografuoti senas lentas, bent 30 metų senumo betonines plyteles, metalines bačkas, kartonus, sovietinius ruberoidus, vamzdžių liekanas ir t.t… Vos tik įdedu skelbimą į skelbiu.lt, po valandos ar pusdienio privažiuoja Land Cruiser, Volvo ir kitokie džipukai (ryškiai brangesni nei mano auto) ir viską savarankiškai išsiveža, susikrauna. Ir dar siūlo pinigų! Jau antra diena, o telefonas kaista. Vos tik įdedu skelbimą, iškart pasipila skambučiai, tik spėk ištrinti skelbimus!
„Jeigu kažkas iš skaitytojų bandys daryti panašiai (rekomenduoju), tai patariu derinti sau patogų laiką ir visus interesantus susikviesti vienu metu. Patikėkit, bus geras vaizdelis, daiktai akyse pradės nykti“
Ir žinot, visai geras jausmas. Tiek dėl ekologijos, tiek dėl tų žmonių. Praktiškai visi daiktai bus prikelti antram gyvenimui. Ne į savartyną, o kažkur, kur teiks naudą..
Senos fibrocementinės plokštės bus panaudotos naujai įrengiamo buto vonios, gipsinės sienos sutvirtinimui. Naujasis savininkas sakė, kad reikia sutvirtinti sieną ties pakabinamu unitazu
Medieną kairėje Vladimir panaudos sandėliuko statybai, o lentas dešinėje Antonas panaudos baldams. Sakė: – zanimaju s mebeliem :D
Kartoną Jurgis naudos garažo vidaus apdailai. Kad vėjas nepūstų, nes pro fasadines lentas sniego į vidų prisninga, tai kartonas bus kaip tik..
Skalbyklę ir tvoros segmentus mielai pasiėmė daugiavaikės šeimos mama. Sakė labai pravers sodyboje Anykščiuose.
O ką, gi nusiplausiu ir gerai bus… iškeliavo irgi…
Senos plytelės: – nu jeigu 100 vnt. tai ir iš Kauno atvažiuosiu. Du kartus, nes 4 tonų per kartą nepavešiu..
Tai vat, tokiu principu įvyko labai stiprus viso sklypo apsivalymas. Žinoma, visko žmonės neišveš, yra daiktų, kuriuos antram gyvenimui prikelti tikrai nepavyks. Tačiau stogas, langai, durys laukia savo eilės. O kas liks, tai ko gero ir pats laisvu laiku pabaigsiu. Juk niekur neskubame.
Taigi, trumpai: norint nugriauti sodo namelį ir vietoj jo statyti namą:
- Skambinate į savivaldybė, pasitikslinti ar galima griauti dabar, o griovimo projektą pridėti kartu prie naujo namo projekto;
- Informuojate kaimynus, pranešate apie galimą triukšmą;
- Informuojate savivaldybė apie statybas/griovimą;
- Bandote kiek įmanoma daiktų dovanoti per skelbiu.lt;
- Kas lieka, griaunate pats, arba užsakote paslaugą;
- Jeigu pats, užsisakote statybinių atliekų konteinerį pas atsakingą įmonę (kad šiukšlės neatsirastų miške);
- Išregistruojate namuką.
Sėkmės!