CFA pamatai

Milkos šeimininkas
11 komentarai
Rostverko armatūros surišimas

Vietoje šio straipsnio turėjo būti įrašas apie mūsų namo konstrukcijas, tačiau prasidėjus statyboms nusprendėme, kad įdomiau rašyti apie eigą ir neatsilikti nuo grafiko. O konstrukcijas aptarsime kiekvieno straipsnio pradžioje, prieš pradedant pamatus, sienas, perdangas ir pan.

Kadangi statybų metu laisvo laiko nėra, tai kiekvieną dieną statybų įspūdžiais dalinamės milkosnamas instagram paskyroje. Ten daug proceso nuotraukų bei video, argumentų kodėl buvo priimti vieni ar kiti sprendimai. Trumpai tariant, statybų virtuvė. O čia, pasibaigus kiekvienam etapui parašysime apibendrinimą su įspūdžiais, kainomis ir pan.

Trumpai:

  • 2020 05 07 – gautas statybos leidimas. Užtrukome apie 5 mėn. Buvo vienas atmetimas, dėl įsivėlusios klaidos pas ESO su elektros stulpais. Be šio atmetimo leidimą būtume gavę per 4 mėn.;
  • Planuojami pamatai – CFA gręžtiniai poliniai pamatai su rostverku;
  • Polių gylis – 6.1 metro;
  • Planuojamas biudžetas – 7000-7500€.
  • Darbus atliko: monolitas.lt +37060456636 Viktoras

Pamatų konstrukcinis projektas

Šis projektas buvo ruošiamas atsižvelgiant į grunto sandarą, kurią sužinojome atlikę geologinius grunto tyrimus. Neįsivaizduoju kaip galima projektuoti namą be šių tyrimų. Mūsų atveju, gruntinis vanduo buvo 1.5 – 2.0 m gylyje, o po sklypu plavūnas. Stiprus gruntas tik nuo 6 metrų gylio. Be to, pastatas stovi prie šlaito, tad buvo įtarimų, kad jis gali būti šaltiniuotas.

Projektuojant buvo priimtas sprendimas daryti 300mm diamtero polius bei 300x500mm rostverką. Konstrukcinis projektas buvo atliktas detaliai, paruošti brėžiniai, detalės ir net 3D modelis dovanų, todėl buvo lengviau konkursuoti kainas, o meistrams, užsakinėti medžiagas bei armatūros karkasus.

Iš pradžių labai norėjau daryti XPS klojinius, kurie bendroje sumoje gaunasi pigesni ir paprastesni, tačiau paskutiniu momentu apsigalvojau. Vėliau bus liejamos monolitinės perdangos, statomi pastoliai, ramsčiai ir XPS būtų apgadintas. Antra, mūsų pamatas iš išorės pagal projektą turėtų būti apšiltintas 25cm EPS100, o Finfoam liktiniai klojiniai yra 20cm, tad tektų rinktis šilputą (nežinau dėl kokybės) arba papildomai klijuoti 5cm.

Darant rostverką dar papildomai reikėjo įsidėti įdėtines detales (liaudiškai vadinamas taburėtėmis) ant kurių vėliau virinsis metalinės 100x100mm kolonos.

Grunto darbai

Šie darbai į kainą niekada neįskaičiuojami, nes jų kaina priklauso nuo sklypo, grunto savybių ir pan. Mūsų atveju buvo pasirinktas bobcat, nes sklypas nėra didelis, reikėjo saugoti esamas obelis.

Prieš pradedant darbus, pamatų meistrai iš karto klausia kokia bus namo nulinę altitudė. Dažniausiai ji būna nurodoma projekte, plius minus. Tačiau pas mus reikėjo daugiau tikslumo, nes vėliau kelti sklypo laisvai negalėsime, reikės derintis su kaimynais ir šalia esančiu keliuku. Dėl to, dar kartą perkalbėjau su kaimynu kiek pakelsime keliuką, kiek jo kiemą, kiek mano kiemą. Kai radome susitarimą, su lazeriu persimatavau visą sklypą ir nusimušiau reikalingas altitudes ant medinių kuolų. Pastato nulinis aukštis paaukštėjo per 20cm. Viską pamatavau taip, kad į namą nereikės laiptukų, suformuosime nuolydį iš trinkelių.

Lazerinis matuoklis
Lazerinis matuoklis

Kai atvažiavo bobcat, su pamatų meistru kartu nusižymėjome preliminarią namo vietą, užmesdami rezervo į visas puses. Pagal sukaltus kuoliukus, bobcat operatorius per pusdienį išlygino aikštelę iki reikiamo aukščio. Vairuotojui aplodismentai, gražu žiūrėti kaip dirbo. Tempas nuostabus, patirtis jaučiasi iškarto. Kartais atrodė, jog stebiu kažkokį tai šou.

Sukalti kuoliukai. Šeiminkė paskutinę minutę išsikasa braškes

Prieš pradedant žemės darbus paprašau operatoriaus, kad į vieną vietą suvežtų senas betonines plyteles. Jas vėliau atiduodu per skelbiu.lt (kaip ir visą seną namą).

Šiek tiek pafilmuojame ir važiuojame dirbti savo darbo.

Žemės darbai

Po 4 ar 5 valandų gaunu žinutę, kad darbas baigtas. Vaizdas, kaip ir visada su žemės darbais, stipriai pasikeitė. Pasimatė, jog turėsime grunto perteklių ir atradome dovanelę.

Kampe, kuriame stovės vieno aukšto namo dalis išlindo plavūnas. Atrodo išties baisiai, bet realiai niekas nesikeičia. Namas stovi ant polių, todėl belieka šią vietą nudrenuoti, išdžiovinti ir toliau tęsti statybas. Kadangi dręnažą ir taip planavome daryti, per daug neišsigandome. Vandens šioje vietoje, ko gero, atradome dėl šaltiniuoto šlaito. Išdžiovinus beliks tankus dulkingas ir stiprus smėlis.

Poliai

Kaip ir minėjau, dėl silpno grunto ir aukšto gruntinio vandens polius įrengti reikėjo CFA būdu. Nežinantiems, tai toks gręžimo būdas, kai grąžtas išgręžia skylę, o jį ištraukiant yra iškart supilamas betonas. Taip garantuojama, jog polis neužgrius ir bus pripiltas betono.

Dieną prieš pamačiau, jog buvo atvežti karkasai poliams.

pamato polių armatūra CFA
Polių armatūros karkasai

Saulė ryte nuteikė gerai. Poliakalė atvažiavo anksčiau nei betonas, todėl, geodezininko nuomatuotus polius, išgręžė šiek tiek anksčiau iki 2m gylio. Atvažiavus betonui, skylės jau buvo, tad buvo sutaupyta šiek tiek laiko. Tačiau siurblio vairuotojas nesutiko važiuoti į sklypą, bijojo, jog netilps ar neišvažiuos (ir šiaip buvo vienas iš kaprizikesnių vairuotojų kokius teko matyti). Teko betoną padavinėti per kaimyno įvažiavimą, siurblio šlangą perkeliant per oro elektros liniją. Galiu pasakyti, jog tai laikui imlus dalykas.

CFA gręžimo mašina
Poliakalė

Išgręžus pirmąjį polį, betono siurblio atrama susmigo į minkštą gruntą ir kriaušė su visa mašina vos nenugriuvo ant kaimyno namo. Teko ją ištraukinėti, operatoriui buvo iššūkis, vos tilpo per elektros liniją dėl pasvirusios mašinos. Vėliau susitvirtinus pagrindą, teko procedūrą daryti iš naujo.

Po to aš išvažiavau ir darbai iškart pradėjo eiti kaip per sviestą. Tie nelemti šeimininkai visada nelaimę neša. Atvažiavau vakare, tai buvo likę 3 poliai, nes sugedo betono siurblys. Berods užsivežė prasto betono, kuris dėl slėgio pradeda kietėti, jį vis sunkiau paduoti per šlangą. Ir kuo slėgis didėja, tuo labiau betonas kietėja – grandinė reakcija. Trumpai tariant, nusprogo betono sriublys. Vėliau atvažiavo truputi mažesnis, su draugiškesniu vairuotoju, kuris be problemų įvažiavo į sklypą.

Nepaisant to, kad gedo technika, meistrams buvo mazohistinė diena dėl orų. Antroje dienos pusėje smarkiai lijo, viskas plaukė, teko murkdytis purve. Galiausiai į polius subėgo 5 m3 daugiau betono nei buvo planuota. Trys poliai, kurie laikys V formos koloną po žemė susijungė į vieną didelį.

Patarimas: kai deratės pamatų kainą, paklauskite kiek betono poliams yra įskaičiuota į kainą. Vėliau nekils bereikalingų diskusijų kiek ir už kiek papildomai mokėti, jeigu betono prireiks daugiau. Mūsų atveju projekte buvo 10 kubų, pamatistai numatė 14, o supylė 19. Tai papildomai mokėjome už 5 kubus.

Polių gręžimas + stiprus lietus + aukšti gruntiniai vandenys

Rostverkas

Rostverko įrengimui vėl reikėjo papildomos technikos, tik šį kartą jau mini-ekskavatoriaus. Kad optimizuoti kaštus, apjungiau dvi brigadas ir vienu metu buvo atliekami rostverko įrengimo bei drenažo ir lietaus nuotekų įrengimo darbai. Apie pastaruosius parašysiu atskirą straipsnį.

Rostverkas buvo surinktas ir išlietas per keletą dienų. Pagrindui naudojau XPS, nors projekte buvo numatyta EPS. Kainavo papildomai 200€, tačiau esant drėgnam gruntui bus ramiau. Armatūros karkasai buvo užsakyti gamykloje, pagal konstrukcijų projektą, tai juos vietoje teko sumontuoti ir surišti. Metalai stori, galbūt pertekliniai, bet tiek numatė konstruktorius, tad nedrįsau dėl kelių šimtų eurų imti pigesnius.

Žemiau pridedu video, kuriame matosi armatūros karkasas mažesniam rostverkui, kuris laikys V formos koloną. „Pasitikėjimą keliantis daiktas“ – minėjo kaimynas.

Armatūros karkasas ir betono klojinys

Na ir štai, baigtas rostverko liejimas, nuimti klojiniai. Klojiniai buvo nuimti kelios dienos po išliejimo. Meistrai savo iniaciatyva dar pajungė kaimyno lietvamzdžius į laikinus vamzdžius, kad ant mano šlaito nebėgtų vanduo (artėjo didelį lietūs). Ačiū jiems už rūpestį. Kaimyno lietvamzdžių sprendimą aprašysiu kitame straipsnyje apie drenažą ir lietaus nuotekas, o kaip šlaitui sekėsi išgyventi 4 dienas liūčių ir potvynių galite pamatyti instagram paskyroje.

Darbai buvo pradėti 2020 05 14, o baigti 2020 05 26. Tiesa, su tais pačiais meistrais iš karto susitarėme, jog jie išlies ir apšiltins atraminę sienutė ties šlaitu, išlies tvoros pamatą besiribojantį su kaimynu bei įrengs juodgrines. Šiuo metu darbai jau atlikti, tiesiog nespėjame parašyti straipsnio.

Kainos

  • Pamatas – 7000€;
  • Papildomas betonas – 500€;
  • Bobcat nuoma – 240€ (25€ valanda, 40€ transportas);
  • Mini ekskavatoriaus nuoma – 450€ (25€ valanda, 40€ transportas).

Suma: 8190€. Darbu likome patenkinti, meistrai jaunatviški ir atsakingi, kur reikia pataria, ko paprašau – padaro. Nemažai smulkių darbų padarė neprašydami papildomo užmokesčio. Straipsio rašymo metu jau laukiame 1A mūro užbaigimo ir netrukus su tais pačiais meistrais darysime monolitinę perdangą.

Instagram

Šį tinklaraštį atnaujiname tik pabaigę darbus, tačiau Instagram paskyroje kiekvieną dieną darome detalius video ir tiesiogines transliacijas iš statybų. Kviečiame prisijungti ir stebėti čia.

Sėkmingų visiems statybų

11 komentarai
8

11 komentarai

Andriu 2020-06-18 - 19:55

Nepagailėta nei betono, nei metalo. O kodėl padarėte nuotekų vamzdzius dar be sienų ir stogo?

Atsakyti
Milkos šeimininkas 2020-06-19 - 5:57

Vamzdžiai daromi tam, kad vėliau nereikėtų iš naujo kasti tranšėjų. Iškart įrengėme buitines ir lietaus nuotekas, drenažą, juodgrindes. Statybos gaunasi švaresnės, viskas daroma po mažu kylant.į viršų.

Atsakyti
Statybininko namas 2020-06-19 - 9:59

Laba teisingai,
mes objektuose dažnai kartu su poliais įrengiame visas lauko komunikacijas – elektrą, vandenį, lietų, nuotekas. Taip statyba vyksta greičiau. Įvadus įrengia vos tik išgręžia polius – tarp polių prakasa ir iškiša. Tada montuojami rostverkai.

Atsakyti
MT 2020-06-20 - 18:28

O kam ten armatūra iškišta iš rostverko? Betonuosit sieną?

Atsakyti
A 2020-06-21 - 20:02

Būčiau kėlęs pamatą dar minimum 50cm. Dabar namas duobėje gaunasi. Sutaupėt ant žvyro, kad pakelti namą aukščiau, o dabar visas lietaus vanduo bėgs link namo pamatų. Reikia namą statyti tokiam aukštyje, kad eitų suformuoti nuolydį nuo namo. Drenažas problemos neišspręs per smarkų lietų. Ne kaimyno reikia klausti grindų nulio, ne pagal keliuką ir ne pagal laiptelių skaičių į namą. Keista kad specialistai nepamatė tokios grubios klaidos.

Atsakyti
Milkos šeimininkas 2020-06-21 - 21:21

Dėkui už komentarą, bet jis parašytas nepasigilinus į situaciją.

Net jeigu pakeltume namą per 2 metrus, jis vistiek bus duobėje. Ir 4 metrus pakėlus bus duobėje, nes šalia yra kalnas ir vanduo nuo jo bėgs, kad ir kiek pakelsime namą. Fizika.

Daug paprasčiau yra tiesiog paviršinį vandenį susirinkti taip, kaip tai daro namų statytojai kalnuotuose regionuose (alpių šalys, skandinavai, kroatai ir t.t.). O požeminį susirinkti su dvigubu drenažu.

P.S. neslėpsiu, nemėgstu nuomonės, kad reikia beatodairiškai kelti savo sklypą, nederinant to su aplinka. Tipinis sovietinis mentalitetas be empatijos.
Šlykštu matyti kai po to kaimynai skęsta dėl vieno nevispročio, kuris nori ant kalno gyventi.

Beje, nuolydis nuo namo numatytas tiek kiek to reikalauja situacija, t.y. >3%.

Atsakyti
Milkos šeimininkas 2020-06-21 - 21:23

MT, taip, pasidarėme atraminę iš betono.

Atsakyti
Mykolas 2020-11-16 - 17:39

Sakykite, iš kur karkasus, staliukus užsakinėjote? Kokia karkasų, staliukų kaina (eur/t) buvo?

Atsakyti
Milkos šeimininkas 2020-11-18 - 16:38

Sveiki, karkasus ir staliukus užsakė meistrai, mums rūpintis nereikėjo. Staliukai (arba kitaio taburetės) kainavo po 15€ už vnt.

Atsakyti
Aleksandras 2021-04-03 - 19:28

Sveiki, o kaip susitvarkete su plavunu? Kaip nusausinote? Pas mus islindo bedidelis plavunas sklypo centre ir kitam kraste. Dekui uz komentara.

Atsakyti
Milkos šeimininkas 2021-04-07 - 21:35

Sveiki. Gana paprastai, mums tiesiog buvo padarytas drenažas ir bėdos gana greitai išsisprendė. Rašėme apie tai čia.

Atsakyti

Parašyti komentarą